Prowadzimy wspólnie z redakcją blog, który właśnie czytasz. Zachęcam do śledzenia naszych artykułów a także poradników dotyczących branży HR a także Polskiego Rynku Pracy.

Pośród ekspertów prawa pracy nadal są wątpliwości co do tego, jak traktować taką zautomatyzowaną rekrutację. Jeśli bowiem uznać, iż mamy do czynienia z podejmowaniem decyzji rekrutacyjnych w sposób całkowicie zautomatyzowany, to w grę wchodzą obowiązki pracodawcy w postaci wdrożenia mechanizmu interwencji ludzkiej, a także wspomniany już obowiązek informacyjny. Rozważyć należy również przeprowadzenie oceny skutków, to jest oceny ryzyka naruszenia praw lub wolności.

Bardzo istotna będzie również posiadana podstawa przetwarzania danych kandydata w taki zautomatyzowany sposób. Musi to być wyraźna zgoda, przepis prawa lub niezbędność do zawarcia umowy. Ma to duże znaczenie, gdyż osoba, której dane dotyczą, ma prawo do tego, by nie podlegać decyzji, która opiera się wyłącznie na zautomatyzowanym przetwarzaniu. Zatem wprowadzenie mechanizmu podejmowania decyzji w sposób zautomatyzowany jest wyjątkiem od tej reguły.

Sprawa zasadniczo byłaby prostsza, gdyby pracownicy działu HR, po skorzystaniu z algorytmu mimo wszystko weryfikowali czy wśród odrzuconych CV nie znalazły się omyłkowo pominięte. Jeśli tego nie ma, a pracownik HR analizuje już tylko te CV, które automat pozostawił, należy się zastanowić, czy jednak ingerencja automatu w proces decyzyjny nie jest zbyt duża i czy nie mamy już do czynienia z w pełni zautomatyzowanym procesem decyzyjnym. I tu już pojawiają się kontrowersje w odniesieniu do RODO.

Zdaniem ekspertów, wprowadzenie algorytmu samodzielnie podejmującego decyzje wobec pracowników jest kontrowersyjne i należy podchodzić do niego z dużą rozwagą. Istnieje bowiem ryzyko, iż organ nadzorczy uzna, że dany mechanizm za bardzo ingeruje w prywatność bądź inne prawa lub wolność kandydatów do pracy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Czytaj  Przenoszenie pracowników w ramach holdingu a PPK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *