szkoły wyższe

Prowadzimy wspólnie z redakcją blog, który właśnie czytasz. Zachęcam do śledzenia naszych artykułów a także poradników dotyczących branży HR a także Polskiego Rynku Pracy.

W ostatnich latach obserwujemy zmiany w sytuacji wyższych uczelni w Polsce. Generalnie liczba studentów spada i szkoły muszą o nich coraz bardziej zabiegać. Obserwowany jest też trend rosnącej liczby studiujących u nas obcokrajowców, jak i mały renesans uczelni prywatnych, notujących wzrost liczby studentów.

Jak obecnie przedstawia się sytuacja w szkolnictwie wyższym?

Po dużym boomie z roku 2000 liczba studentów chętnych do podjęcia nauki na uczelniach prywatnych systematycznie malała. Od roku 2005 liczba ta spadła niemalże o połowę. Jednak dwa lata temu zaobserwowano odwrócenie się tego trendu, gdyż zainteresowanie prywatnymi uczelniami zaczęło się delikatnie zwiększać. A co ciekawe, w tym samym czasie liczba studentów uczelni państwowych nadal spadała.

Z opublikowanego przez GUS raportu pod nazwą „Szkoły wyższe i ich finanse w 2018 r.” wynika, iż generalnie liczba studentów spada. Poniższa tabela prezentuje liczbę osób studiujących w ostatnich trzech latach na uczelniach wyższych publicznych i prywatnych:

Rok Liczba studentów – uczelnie publiczne Liczba studentów – uczelnie prywatne
2016 1.034,2 tys. 314,6 tys.
2017 969,8 tys. 322,0 tys.
2018 902,0 tys. 328,0 tys.

Jak zatem widać z powyższych danych, uczelnie publiczne notują nadal coraz mniejsze zainteresowanie studentów, a na uczelniach prywatnych wręcz odwrotnie, ich liczba przyrasta.

Niektóre uczelnie prywatne, jak choćby Akademia Leona Koźmińskiego, Uczelnia Łazarskiego czy też Uniwersytet SWPS mówią wręcz o prawie 25%-owym wzroście liczby studentów.

Co ma wpływ na takie statystyki uczelni prywatnych?

Otóż przede wszystkim cudzoziemcy, co przyznają też sami decydenci prywatnych szkół wyższych. Liczba studiujących w Polsce cudzoziemców generalnie przyrasta od kilku lat. W 2015 roku było ich 57 tysięcy, natomiast w ostatnim roku liczba ta wzrosła do poziomu ponad 78 tysięcy.

Gdy spojrzymy na to skąd pochodzą studiujący w naszym kraju cudzoziemcy, okaże się, iż zdecydowanie przeważają Europejczycy. Najwięcej studentów pochodzi w Ukrainy, gdyż jest to niemal 40 tysięcy osób. Miejsce drugie zajmują Białorusini. Z kolei trzecia najliczniejsza grupa narodowościowa to obywatele Indii, jedynego przedstawiciela państw spoza Unii Europejskiej w pierwszej piątce. Kolejne miejsca zajmują bowiem studenci z Hiszpanii i Turcji.

Czytaj  Na czym polega profilowanie i jak algorytmy je traktują?

Uczelnie prywatne wychodzą naprzeciw oczekiwaniom studentów i otwierają coraz większą liczbę kierunków w języku angielskim. W efekcie znaczna część studentów cudzoziemskich wybiera właśnie uczelnie prywatne. Dla przykładu, 20% studentów Akademii Leona Koźmińskiego stanowią już studenci spoza Polski.

[Głosów:    Average: /5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *